Biserica ortodoxa Pogorarea Duhului Sfant din Roit

Biserica din Roit are hramul Pogorârea Duhului Sfânt și a fost construită în anul 1924, în stil roman, în formă de corabie. Pictura interioară atât icoanele cât și zugrăveala pereților a fost executată în ulei. Pictorul care a executat lucrarea se numește Petre Vintilescu din Ploiești, după cum reiese din icoana Maicii Domnului de pe iconostas.

Biserica ortodoxa din Sf Ierarh Nicolae Sanicolau Roman

Biserica din Sânicolau Român are hramul Sf. Ierarh Nicolae. A fost construită în anul 1783, pe locul fostei biserici de lemn, în stil baroc fiind o copie fidelă a bisericii din Velența – Oradea. Înainte de 1900, în turnul ei era un orologiu, care mai există și astăzi. Inițial în turn au existat patru clopote, dintre care trei au fost transformate în armament, însă în anul 1936 au fost instalate trei clopote noi, cel mai mare dintre ele având greutatea de 1.000 kg.
A fost zugrăvită de trei ori, în anii 1834, 1901 și 1956, iar pictura actuală a fost executată între anii 1991-1993, în tehnica „fresco” de către pictorul Humă Maricel din Târgu Neamț. Tot în această perioadă biserica a fost înzestrată cu iconostas și mobilier, sculptat de Gafton Dumitru din Târgu Neamț.