Biserica ortodoxa noua Copaceni

Biserica ortodoxa Adormirea Maicii Domnului din Copaceni

Biserica ortodoxă din Copăceni cu hramul Adormirea Maicii Domnului este monument istoric și a fost construită probabil în anul 1750. Construcția este făcută din lemn masiv de stejar. În decursul anilor, biserica nu a suferit nici o modificare, păstrându-și întru totul forma ei inițială. Este amplasată pe deal deoarece inițial și satul a fost așezat acolo.

Biserica ortodoxa Sf Arhangheli Mihail si Gavril din Dumbravita Mica

Biserica din Dumbrăvița Mică are hramul Sf. Arhangheli Mihail și Gavril. Este o clădire mică, având temelia de piatră iar restul din lemn. Stilul arhitectonic este cel al bisericilor din Ardeal. Biserica nu are pictură în interior.

Biserica ortodoxa de lemn Buna Vestire din Ogesti

Biserica ortodoxă de lemn cu hramul Buna Vestire, secolul XIX – Ogești

Biserica ortodoxa Sf Arhangheli Mihail si Gavril din Rogoz

Biserica ortodoxă din Rogoz, cu hramul Sf. Arhangheli Mihail și Gavril, a fost construită între anii 1866-1869. Între anii 1974-1975, s-au executat mai multe lucrări de reparații, ocazie cu care, a fost refăcut și turnul care fusese distrus de un vânt extrem de puternic.

Biserica ortodoxa de lemn Sf Nicolae din Rotaresti

Biserica ortodoxă de lemn din Rotărești este monument istoric. Ea poartă hramul Sf .Nicolae și a fost construită în anul 1810. Este interesantă pentru forma turnului clopotniță, ce are un coif în formă de bulbi suprapuși, element de influență barocă. Pictura murală din interior, datează se pare de la mijlocul secolului XIX si a fost realizată de Ioan Lopoșan, în stilul tradițiilor iconografice și stilistice din secolul anterior. În biserică se păstrează icoane pe sticlă provenind din centrul de la Nicula.

Biserica ortodoxa de lemn din Sambata

Biserica ortodoxă de lemn din Sâmbăta a fost construită în anul 1715.

Biserica ortodoxa noua din Sambata

Biserica ortodoxă din Sâmbăta a fost construită între anii 1784-1788 (1920). În anul 1981, interiorul a fost decorat cu pictură în tehnica frescă, executată de pictorul Vasile Munteanu din Covasna, ajutat de Silviu Dârstaru și elevul său Hosu Sorin.

Biserica ortodoxa Zavoi