Biserica ortodoxa de lemn Sf Arhangheli din Borsa

Biserica de lemn Sf. Arhangheli secolul XVII –Borșa

Biserica ortodoxa Sf Arh Mihail si Gavril din Borsa

Biserica din Borșa cu hramul Sf. Arh. Mihail și Gavril a fost construită în anul 1692. Pereții din altar la prescomidier sunt zugrăviți cu litere chirilice. Acest altar s-a zugrăvit în anul 1807. Pe ușile diaconești apare anul 1835 cu numele preotului și a zugravului ( Lăpăușan Ioan).

Biserica ortodoxa Adormirea Maicii Domnului din Sabolciu

Biserica din Săbolciu are hramul Adormirea Maicii Domnului și a fost construită între anii 1948-1950. A fost pictată în anul 1977 în tehnica tempera, de către pictorul Traian Petrescu din București, iar icoanele de pe catapeteasmă au fost pictate de către pictorul Eremia Profeta.

Biserica ortodoxa Sf Arhangheli Mihail si Gavril din Sacadat

Biserica ortodoxă din Săcădat are hramul Sf. Arhangheli Mihail și Gavril. A fost construită între anii 1906-1907, în formă de navă cu turn, în stil gotic. Pictura de pe iconostas a fost făcută de pictorul Mădăras Florian din Oradea, iar pictura interioară a fost realizată în stil bizantin. În turnul bisericii se găsesc trei clopote, care au fost cumpărate de către credincioșii din sat, în anul 1929.