Biserica ortodoxa de lemn Sf Trei Ierarhi de la Varaseni

Biserica de lemn Sf. Trei Ierarhi (1743 ) –starmutata de la Vărășeni

Biserica ortodoxa Adormirea Maicii Domnului din Ghighiseni

Biserica din Ghighișeni cu hramul Adormirea Maicii Domnului a fost construită în anul 1929, în stil ardelenesc, în formă de cruce. Interiorul bisericii este zugrăvit, iar iconostasul este pictat de un pictor necunoscut.

Biserica ortodoxa noua Petrileni

Biserica ortodoxa de lemn Sf Mucenic Teodor Tiron din Rieni

Biserica de lemn din Rieni cu hramul Sf. Mucenic Teodor Tiron este un monument istoric, remarcabil prin proporțiile sale și pentru sculptura de lemn de valoare artistică. A fost construită înainte de anul 1754.
Dintr-o inscripție care se află în naos, deasupra ușii spre pronaos, aflăm data pictării bisericii, aceasta fiind 1753, de către pictorul David Zugravul; acest pictor a realizat și ușile împărătești semnate și datate în 1755. Din același an datează și ușile diaconești pictate pe pânză și aplicate pe șasiuri. Portalul bisericii a fost decorat de către meșterul Ilie Tulea, în anul 1754.

Biserica ortodoxa noua Sf Mucenic Teodor Tiron din Rieni

Biserica nouă din Rieni cu hramul Sf. Mucenic Teodor Tiron a fost construită din cărămidă, în anul 1967 (1935), în stil ardelenesc. În anul 1968, interiorul a fost pictat în tehnica tempera, de către pictorul Petru Iacobescu și zugravul Ion Cosma, în stil neobizantin, ornamentele fiind realizate însă, în stil bizantin.
Ca obiecte de valoare se găsesc trei sfeșnice de argint .

Biserica ortodoxa Sudrigiu

Biserica ortodoxa de lemn Sf Arhangheli din Valea de Jos