Biserica ortodoxa Sf Arh Mihail si Gavril din Chiscau

Biserica ortodoxa Sf Arh Mihail și Gavril din Chișcău

Biserica din Chișcău are hramul Sf. Arh. Mihail și Gavril. A fost construită în anul 1936 în formă de corabie, stil simplu cu clopotniță (care face parte din corpul bisericii). Iconostasul este împodobit cu icoane lipite pe carton, confecționate la Institutul Biblic. Biserica nu este pictată.

Biserica ortodoxa Sf Mucenic Gheorghe din Cociuba Mica

Biserica ortodoxa Sf Mucenic Gheorghe din Cociuba Mică

Biserica din Cociuba Mică are hramul Sf. Mucenic Gheorghe. Este construită în anul 1715, după cum reiese din inscripția de pe lemnul exterior. Stilul este cel ardelenesc.
Biserica are elemente remarcabil sculptate, ca de pildă portalul și meșter – grinda. Interiorul a conservat până în 1901 o pictură murală executată de David Zugravul. În biserică se păstrează o icoană reprezentând pe Sf. Nicolae, pictură ce datează din anul 1718 fiind opera lui Mătieș Zugravul.
Aici există câteva obiecte de valoare artistică, cărți de cult cu litere chirilice și icoane pe lemn și pe sticlă.

Biserica ortodoxa Sf Mucenic Gheorghe din Gurani

Biserica din Gurani poartă hramul Sf. Mucenic Gheorghe; este construită din bârne de stejar, în stil ardelenesc, sub formă de corabie. Anul construcției nu se cunoaște dar se poarte afirma cu certitudine că biserica a fost edificată în ultimul sfert al secolului XVIII, ori la începutul secolui XIX. Iconostasul a fost pictat de Dan Simion în anul 1814, icoanele fiind realizate pe pânză în ulei.
Biserica deține ca obiecte de valoare istorică artistică: câteva icoane pe sticlă și cărți vechi scrise cu litere chirilice.

Biserica ortodoxa Motesti

Biserica ortodoxa Pietroasa