Biserica ortodoxa de lemn Sf Nicolae din Butan

Biserica de lemn din Butan are hramul Sf. Nicolae și datează din anul 1789. Este zidită în formă de navă cu turn clopotniță și pictată în interior. Biserica este declarată monument istoric.

Biserica ortodoxa Sf Arh Mihail si Gavril din Cacuciu Nou

Biserica ortodoxa Sf Arh Mihail și Gavril din Cacuciu Nou

Biserica din Cacuciu Nou are hramul Sf. Arh. Mihail și Gavril și este construită din anul 1926, în stil ardelenesc. În interior este zugrăvită și podimentată cu scândură.

Biserica ortodoxa Adormirea Maicii Domnului din Dobricionesti

Biserica ortodoxa Adormirea Maicii Domnului din Dobricionești

Biserica din Dobricionești poartă hramul Adormirea Maicii Domnului și a fost construită între anii 1905 – 1906. Stilul construcției este roman și are formă de navă. Iconostasul este pictat în ulei pe pânză.
Din biserica veche (1632)se mai păstrează unele obiecte și cărți cu litere chirilice.

Biserica ortodoxa din Galaseni

În anul 1920 s-a pus piatra de temelie a unei bisericuțe din lemn. Construcția ei s-a terminat în anul 1926. Noua biserică din Gălășeni a fost începută în anul 1970 și a fost terminată în anul 1976. În interior găsim picturi aplicate pe pânză. Iconostasul a fost pictat de pictorul Motoc Constantin.

Biserica otodoxa Josani Magesti

Biserica ortodoxa Nasterea Sf Ioan Botezătorul din Ortileag

Biserica din Ortileag are hramul Nașterea Sf. Ioan Botezătorul și a fost construită între anii 1912-1913 în stil gotic, în formă de corabie. Pereții bisericii sunt zugrăviți; pe jos este cimentat cu mozaic, iar bolta este decorată cu pictură ce a fost executată de un pictor al cărui nume, nu se cunoaște.