Biserica ortodoxa Nasterea Maicii Domnului din Homorog

Biserica ortodoxa Nașterea Maicii Domnului din Homorog

Biserica din Homorog cu hramul Nașterea Maicii Domnului a fost construită între anii 1836 – 1838, în formă de navă cu turn clopotniță. În interior, biserica a fost decorată în anul 1846 (1837) cu o pictură murală naivă, executată de Lopoșan Ioan din Păușa.
Pe lângă biserică, care este monument istoric, a luat ființă în anul 1973 o colecție muzeistică ce cuprinde un număr de 214 obiecte: icoane pe sticlă, icoane pe lemn, cărți vechi, manuscrise, odăjdii, prapori, țesături, obiecte de uz casnic și altele.

Biserica ortodoxa Sf Arhangheli Mihail si Gavril din Ianosda

Biserica ortodoxa Sf Arhangheli Mihail și Gavril din Ianoșda

Biserica din Ianoșda are hramul Sf. Arhangheli Mihail și Gavril. A fost construită între anii 1925 – 1926, în stil baroc cu elemente gotice și bizantine. În perioada 1 aprilie – 1 august 1973, biserica a fost pictată în tehnica frescă de către pictorița Videa Virginia.

Biserica ortodoxa Adormirea Maicii Domnului din Martihaz

Biserica ortodoxa Adormirea Maicii Domnului din Mărțihaz

Biserica din Mărțihaz poartă hramul Adormirea Maicii Domnului și a fost edificată între anii 1935-1939 (1934-1937). Este construită în formă de navă cu turn clopotniță în stil roman combinat cu stilul brâncovenesc.
Iconostasul este construit din lemn de esență tare, având pictate în ulei toate icoanele canonice, pictor fiind Bogdan Emeric din Oradea. De la fosta biserică nu s-au mai păstrat decât două icoane, una pictată pe sticlă reprezentând Botezul Domnului, iar cealaltă pe lemn reprezentându-l pe Sf. Ioan Botezătorul.