Biserica ortodoxa Cuvioasa Paraschiva din Briheni

Biserica din Briheni cu hramul Cuvioasa Paraschiva a fost construită în anul 1929.

Biserica ortodoxa Adormirea Maicii Domnului din Hotarel

Biserica din Hotărel a fost construită în anul 1926 și poartă hramul Adormirea Maicii Domnului. Interiorul este zugrăvit simplu; apar pictați în tempera pe Cei Patru Evangheliști iar pe iconostasul din placaj este realizată pictură în ulei.
Ca obiecte de valoare istorico-documentară se găsesc câteva cărți de cult vechi, ce datează din secolele XVII și XVIII.

Biserica ortodoxă Sf Arh Mihail si Gavril din Lunca

Biserica ortodoxă din Lunca a fost construită în anul 1908 și poartă hramul Sf. Arhangheli Mihail și Gavril. Interiorul este decorat cu pictură realizată în tehnica tempera, iar iconostasul cu icoane pictate pe pânză, în ulei.
Ca obiecte de valoare istorico-documentară, se găsesc câteva cărți de cult din secolul XVIII.

Biserica ortodoxa din Sarbesti

Biserica ortodoxa din Sârbești

Biserica din satul Sârbești a fost construită în anul 1894, în formă de navă cu turn clopotniță la intrare.

Biserica ortodoxa din Seghiste

Biserica din Seghiște a fost construită în anul 1928. În ea se păstrează câteva icoane din vechea biserică a satului, ce datează din secolul XVIII.