Biserica ortodoxa Adormirea Maicii Domnului din Fonau

Biserica din Fonău are hramul Adormirea Maicii Domnului. S-a construit între anii 1938-1939 (1921-1984), în formă de navă. În interior este pictată cu scene biblice de către un pictor țăran din Oșand; pictura este aplicată pe bucăți de tablă.

Biserica ortodoxa Adormirea Maicii Domnului din Husasău de Tinca

Biserica din Husasău de Tinca cu hramul Adormirea Maicii Domnului a fost construită între anii 1826-1835, în formă de navă cu turn clopotniță. Biserica este pictată cu scene din viața lui Hristos.
De la vechea bisericuță de lemn s-a păstrat doar o cruce de lemn, artistic lucrată și 2 icoane pictate pe lemn.

Biserica ortodoxa Sf Arhangheli Mihail si Gavril din Miersig

Biserica ortodoxa Sf Arhangheli Mihail și Gavril din Miersig

Biserica din Miersig cu hramul Sf. Arhangheli Mihail și Gavril, a fost ridicată în anul 1907 în formă de navă. Biserica a fost construită de antrepenorii Madarcs și Flonta din Oradea, prin meșterul Naghi Istvan din Salonta. În interior este decorată cu o pictură florală executată în anul 1907 de către un pictor necunoscut care poartă inițialele V.A.

Biserica ortodoxa din Oșand

Biserica din Oșand a fost construită pe locul uneia mai vechi, din lemn. A fost ridicată între anii 1926-1928 și are hramul Sf. Arhangheli Mihail și Gavril. Pictura în tehnica frescă a fost efectuată în anii 1996-1997 de către frații Sorin și Iulian Hosu.

Biserica ortodoxa Sf Ierarh Nicolae din Sititelec

Biserica din Sititelec cu hramul Sf. Ierarh Nicolae a fost construită între anii 1926-1928 (1882), în formă de navă, în stil roman, pe locul unei foste biserici de lemn. În anul 1934, a fost făcut iconostasul la Oradea iar în 1976 a trecut printr-o reparație capitală.