Biserica ortodoxa Dumbravita

Biserica ortodoxa Buna Vestire din Forosig

Biserica din Forosig cu hramul Buna Vestire a fost construită în anul 1927 (1890-1897), în formă de navă. Clădirea este zidită din pământ bătut și are formă dreptunghiulară cu colțurile ușor rotunjite.

Biserica ortodoxa Sf Mare Mucenic Gheorghe din Hodis

Biserica ortodoxa Sf Mare Mucenic Gheorghe din Hodiș

Biserica din Hodiș are hramul Sf. Mare Mucenic Gheorghe. A fost edificată în anul 1934 pe locul fostei biserici. Biserica are formă de navă și este construită în stil bizantin, cu vizibile influențe ardelenești. Ca materiale de construcție s-au folosit piatra și cărămida. În anul 1965 i s-au adăugat câteva contraforturi pentru a o consolida. Interiorul bisericii a fost decorat cu pictură între anii 1994-1995, de către Torkoș Ștefan.

Biserica ortodoxa Sf Ierarh Nicolae din Holod

Biserica din Holod are hramul Sf. Ierarh Nicolae. A fost construită în stil eclectic în anul 1933. În afară de caracteristicile stilului bizantin care sunt mai pronunțate păstrează și din arhitectura apuseană și anume din stilul gotic, acei stâlpi pentru sprijinirea pereților. Are forma de cruce cu acoperiș boltit. În anul 1986 a fost împodobită cu pictură bizantină executată în tehnica tempera, de către Motronea Adriana din Sibiu.

Biserica ortodoxa Sf Ierarh Nicolae din Lupoaia

Biserica din Lupoaia are hramul Sf. Ierarh Nicolae și a fost construită între anii 1930-1933 (1936-1940), în stil ardelenesc, sub formă de navă. În interior biserica a fost pictată în tehnica fresco, între anii 1986-1987 de către pictorul Buie Florian, din Arad.
Ca obiecte de valoare istorică are o Cazanie din anul 1723, scrisă cu litere chirilice.

Biserica ortodoxa Bunavestire din Valea Mare de Codru

Biserica din Valea Mare de Codru are hramul Bunavestire. A fost construită în anul 1937.

Biserica Adormirea Maicii Domnului din satul Vintere

Biserica din satul Vintere cu hramul Adormirea Maicii Domnului a fost edificată între anii 1871-1878. Interiorul bisericii este decorat cu pictură realizată în tehnica tempera grasă, executată de Vasile Muntean din județul Covasna, împreună cu Silviu Dârstaru și Sorin Hosu.