Biserica ortodoxa Buna Vestire din Belegeni

Biserica din Belegeni poartă hramul Buna Vestire. Este construită în anul 1800 în stil ardelenesc din lemn de stejar, sub formă de corabie, tencuită și văruită în alb. În altar este doar Sf. Masă a cărei față este din piatră în formă rotundă și așezată pe un picior tot de piatră. Catapeteasma nu are nici un fel de pictură. Icoanele de la ușile împărătești sunt opera lui Vasile Enghiș. Biserica are trecute în inventar câteva cărți de cult vechi.

Biserica ortodoxa de lemn Buna Vestire Belejeni

Biserica de lemn Buna Vestire – ( 1686 ) – Belejeni

Biserica ortodoxa Adormirea Maicii Domnului din Drăgănești

Biserica din Drăgănești poartă hramul Adormirea Maicii Domnului. A fost construită în anul 1937 în stil ardelenesc, în formă de navă. Interiorul bisericii a fost pictat de către pictorul Ion M. Popescu din București.

Biserica ortodoxa de lemn Sf Arhangheli Drăgănești

Biserica de lemn Sf. Arhangheli – secolul XVIII – Drăgănești

Biserica ortodoxa Adormirea Maicii Domnului din Gradinari

Biserica ortodoxa Adormirea Maicii Domnului din Grădinari

Biserica din Grădinari cu hramul Adormirea Maicii Domnului a fost construită între anii 1870 – 1873. Stilul arhitectonic este cel ardelenesc, în formă de corabie. În interior este zugrăvită simplu și este împodobită cu icoane litografice. Biserica deține câteva obiecte de valoare artistică documentară ce aparțin anilor: 1723, 1770, 1753, 1771 și 1805.

Biserica ortodoxa Mizies

Bisderica ortodoxa Pacalesti