Biserica ortodoxa Sf Nicolae din Beiusele

Biserica din Beiușele poartă hramul Sf. Nicolae, a fost zidită în anul 1865 din piatră și cărămidă. Stilul bisericii este cel ardelenesc în formă de corabie, fiind formată din altar, naos și pronaos. Iconostasul este din lemn pictat în ulei. În anul 1922 acoperișul de șindrilă este înlocuit cu țiglă. Numele arhitectului nu este cunoscut.

Biserica ortodoxa Sf Arh Mihail si Gavril din Cresuia

Biserica din Cresuia are hramul Sf. Arh. Mihail și Gavril. Referitor la data construirii bisericii nu se găsesc acte, dar după spusele bătrânilor din sat ar fi construită între anii 1740 – 1750. În anul 1835 a fost pictată (după cum reiese de pe inscripția de pe perete) de Andrei Chifor. Pictura este realizată pe pânză lipită pe pereți și iconostas. Biserica este construită din piatră și are cărți de ritual vechi scrise cu litere chirilice.

Biserica ortodoxa Sf Arhangheli Mihail si Gavril din Curatele

Biserica din Curățele cu hramul Sf. Arhangheli Mihail și Gavril a fost construită în anul 1862. Stilul construcției este cel ardelenesc în formă de corabie. Iconostasul este din lemn iar pictura este executată în ulei.