Biserica ortodoxa Pogorarea Sf Duh din Carasau

Biserica ortodoxa Pogorarea Sf Duh din Cărăsău

Biserica din Cărăsău are hramul Pogorârea Sf. Duh și a fost construită în anii 1949-1953 de meșter dl. Turo din Tinca. Biserica este în formă de cruce, are 2 clopote, iconostasul este pictat iar câteva tablouri sunt afișate pe pereți și pe boltă. Pictura bisericii a fost realizată între anii 1989-1993, în tehnica fresco de către pictorul Savin Vasile din Salonta.

Biserica ortodoxa Adormirea Maicii Domnului din Chesa

Biserica ortodoxa Adormirea Maicii Domnului din Cheșa

Biserica din Cheșa are hramul Adormirea Maicii Domnului. Începută în anul 1938, biserica a fost finalizată în anul 1945. Construcția în stil ardelenesc, au început-o Vasile Gavra și Ioan Gavrilescu din Vașcău și a terminat-o Mihai Turzo din Tinca. Iconostasul a fost lucrat de Maghiar Emerik din Tinca iar icoanele au fost pictate la atelierele Institutului de Artă Grafică “Diecezana” din Arad. Tablourile religioase care împodobesc interiorul bisericii au fost pictate pe pânză în ulei de către pictorul prof. Ioan Neaga. Biserica are 2 clopote și mai păstrează câteva icoane vechi.

Biserica ortodoxa Adormirea Maicii Domnului din Cociuba Mare

Biserica din Cociuba Mare poartă hramul Adormirea Maicii Domnului. Construcția s-a făcut între anii 1899-1900. Este construită sub formă de corabie cu o lungime de 38 m, turnul este înalt de 28 m.

Biserica ortodoxa Sf Arhangheli Mihail si Gavril din Petid

Biserica ortodoxa Sf Arhangheli Mihail și Gavril din Petid

Biserica din Petid cu hramul Sf. Arhangheli Mihail și Gavril a fost ridicată în anul 1939, în formă de cruce. A fost pictată între anii 1972-1973 în tehnica tempera, de către pictorii Gheorghe și Valeria Trăsculescu din București.