Biserica ortodoxa Adormirea Maicii Domnului din Carpinet

Biserica ortodoxa Adormirea Maicii Domnului din Cărpinet

Biserica din Cărpinet are hramul Adormirea Maicii Domnului. A fost construită între anii 1870-1871. Iconostasul este făcut de zugravul Martin Kircsfele din Oradea în anul 1900. Cele 2 icoane mari, murale, de pe pereții de miază-zi și apus, au fost realizate de către prof. Kovacs din Oradea în anul 1925, iar cei 4 evengheliști și icoana Mântuitorului de pe bolta bisericii, sunt executate de Iosif Melan din Oradea în anul 1959.

Biserica ortodoxa Sf Arhangheli Mihail si Gavril din Izbuc

Biserica din Izbuc poartă hramul Sf. Arhangheli Mihail și Gavril. După cum rezultă din inscripția din Sfântul Chivot anul construcției ar fi 1859. Stilul arhitectonic este cel apusean, iar iconostasul este pictat în stil neobizantin.
Ca obiecte de valoare istorică, documentară și artistică are câteva icoane pictate pe lemn și tablă, câteva cărți vechi din secolul XIX și un clopot din anul 1884.

Biserica ortodoxa Adormirea Maicii Domnului din Leheceni

Biserica din Leheceni are hramul Adormirea Maicii Domnului. A fost construită în anul 1820, în stil ardelenesc sub formă de corabie.
Ca obiecte de valoare istorică în biserică se găsesc câteva cărți de cult din anii 1820 – 1823.