Biserica ortodoxa noua Beznea

Biserica ortodoxa veche de lemn Beznea

Biserica ortodoxa Bratca

Locașul actualei bisericii din Bratca a fost ridicat între anii 1896-1898. Biserica este construită în stilul specific ardelenesc. Pictura a fost executată de frații Eremia și Eugen Profita din București. Iconostasul, corul și stranele au fost executate de Ioan Pop din Șimleu, după planul întocmit de prof. Ioan Pop din Satu Mare.

Biserica ortodoxa Damis

Biserica din Damiș a fost construită în anul 1887 în stil țărănesc. Este slab înzestrată, nu are obiecte de valoare artistică – istorică. Starea de conservare este bună.

Biserica ortodoxa Lorau

Biserica ortodoxa Sf Arhangheli Mihail și Gavril din Ponoară

Biserica din Ponoară are hramul Sf. Arhangheli Mihail și Gavril. A fost construită între anii 1897-1905, în formă de corabie. Interiorul este decorat cu pictură executată în tehnica tempera.

Biserica din lemn din Valea Crișului

Biserica din lemn din Valea Crișului este monument istoric. A fost construită în anul 1741. Ca arhitectură și ca stil păstrează linia obișnuită a bisericilor din lemn cunoscute în Bihor, cordonul tip funie ce o înconjoară, fiind bine păstrat. Meșterul se pare că a fost local. Interiorul bisericii păstrează foarte bine încă picturile în ulei pe pânză, aplicate pe pereții bisericii, picturi ce reprezintă numeroase scene din Vechiul și Noul Testament. Pictura a fost executată în anul 1876 de către Dionisie Iuga pictor de Nicula.

Biserica ortodoxa de lemn Sf. Arhangheli Valea Crișului

Biserica de lemn Sf. Arhangheli (1795 ) – Valea Crișului