Biserica ortodoxă Sf. Arhangheli Mihail și Gavril din Abrămuț

Biserica ortodoxă din Abrămuț cu hramul Sf. Arhangheli Mihail și Gavril a fost construită între anii 1870-1875, în stil apusean cu turn gotic.
Altarul este despărțit de naos printr-o catapeteasmă, artistic lucrată, cu icoane (pictate în ulei pe tablă și pânză) executate în stil apusean. Interiorul este decorat cu pictură realizată în tehnica tempera. La intrare, biserica are un cafas din lemn de brad bine conservat.
Ca obiecte de valoare istorică-documentară, se găsesc 9 cărți de cult, vechi, editate înainte de anul 1918.

Biserica ortodoxa din Crestur

Biserica din Cristur a fost construită în anul 1906. Stilul bisericii este cel apusean cu turn gotic, în care se găsesc două clopote din anul 1928.

Biserica ortodoxa Fancica Abramut

Biserica ortodoxa Sf. Arhangheli Mihail și Gavril din Petreu

Biserica din Petreu are hramul Sf. Arhangheli Mihail și Gavril. A fost construită în anul 1901(1890-1900), din cărămidă, în formă de navă și stil apusean. Pictura de pe catapeteasmă, este caracteristică stilului bizantin și este asemănătoare cu cea existentă la ”Biserica cu Lună” din Oradea, fiind executată probabil de aceeași pictori. Inscripțiile sunt în limba greacă, cu caractere grecești.
În biserică se găsesc câteva cărți, de valoare istorică – documentară.

Biserica ortodoxa din Crestu